تفاوت HDR و HDR Pro

0
تفاوت HDR و HDR Pro

HDR فنّاوری است که این روزها به‌وفور از آن می‌شنویم، تکنولوژی که راه خود را به تلویزیون‌ها، مانیتورها و حتی کنسول‌های بازی بازکرده است، اما کمتر کسی اطلاعات دقیق و جامعی در رابطه با این تکنولوژی فراگیر دارد، HDR یا به‌اختصار High-dynamic-range فناوری است که با استفاده از برخی تکنیک‌ها باعث بهبود روشنایی تصاویر و عکس‌ها می‌شود، HDR دارای انواع و مدل‌های مختلفی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به HDR، HDR Pro، HDR 10 و HDR10+ اشاره کرد، در ادامه‌ی مقاله به توضیح هرکدام از این مدل‌ها و تفاوت آن‌ها با یکدیگر خواهیم پرداخت.

همان‌طور که در بالا گفته شد از HDR برای بهبود روشنایی تصاویر استفاده می‌شود، این فناوری با ترکیب سه یا ۵ عکس که از زوایای نوری مختلفی گرفته‌شده‌اند عکسی بارنگ بندی بسیار پویاتر و روشن‌تر تولید می‌کند، این فناوری باعث شده که در تلویزیون‌ها و وسایل جدید شاهد تصاویر واقع‌گرایانه‌تر و رنگ‌بندی‌های طبیعی‌تری باشیم.

تفاوت HDR و HDR Pro

عملکرد HDR 10 دقیقاً همانند HDR معمولی است، با این تفاوت که در HDR 10 عکس‌های گرفته‌شده از زوایای متنوع‌تر با تنوع نورپردازی بیشتری گرفته می‌شوند، درنهایت رنگ‌ها در HDR 10 حتی نسبت به HDR معمولی نیز طبیعی‌تر هستند. HDR 10 با HDR Pro هیچ تفاوتی ندارد و برندهای سازنده‌ی تلویزیون در ایران به‌جای استفاده از واژه‌ی جهانی HDR 10 از HDR Pro  استفاده می‌کنند!

نحوه‌ی کارکرد HDR10+ نیز همانند HDR Prp است، با این تفاوت که داده‌های ذخیره‌شده در HDR10+ پویا هستند اما داده‌های HDR Prp به‌صورت ساده و ثابت تولید می‌شوند. هر فایل تصویری ازجمله فیلم و عکس دارای بخشی به نام Metadata هستند، بخش Metadata شامل اطلاعات ویدئو می‌شود که کاربر امکان دسترسی به آن‌ها را ندارد، این اطلاعات شامل تمامی رنگ‌ها، نورپردازی‌ها و تمامی اطلاعات مربوط به ویدئو است، بخش Metadata در HDR10+ به‌صورت پویا طراحی‌شده و نسبت به محیط و صحنه‌ی در حال بخش به‌روزرسانی می‌شود اما Metadata در HDR Prp به‌صورت ساده و استاتیک ایجاد می‌شود و قابل‌تغییر نیست.

تفاوت HDR و HDR Pro

با توجه به توضیحات داده‌شده بدون شک بهترین نوع تکنولوژی HDR مدل HDR10+ آن است که می‌تواند بهترین تصویر ممکن را با توجه به صحنه‌ی آن برای شما به نمایش بگذارد، هم‌اکنون تلویزیون‌ها و مانیتورهای کمی از تکنولوژی HDR10+ پشتیبانی می‌کنند و اغلب آن‌ها دارای HDR Pro هستند، پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ی نزدیک HDR10+ فراگیر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here